Skvelé kvety na sadenie v máji

Posted on

Ak radi sadíte nové rastliny do vašej záhradky určite si nenechajte ujsť niektoré s nasledových tipov, rastlín ktoré sa skutočne oplatí sadiť práve v mesiaci máj. 

1. Slnečnica 

Ako prvú rastlinu by som spomenul slnečnicu (Helianthus annuus L.) ktorá patrí medzi populárny jednoročný kvet. Slnečnica dodáva krajine veselú notu. Semenám trvá klíčenie v teplej letnej pôde štyri až šesť dní, keď sú vysadené v polovici až koncom mája, a rýchlo rastú a dozrievajú koncom augusta alebo začiatkom septembra. Každá kvetina má veľký, hustý kvet v odtieňoch bronzovej, žltej alebo oranžovej, ktorý spočíva na vysokej robustnej stonke.

2. Marigold 

Marigold (Tagetes spp., nechtík) Je populárna jednoročná rastlina pestovaná v domácich a komerčných záhradách. Tieto svetlé, krásne a slnečné kvety podmanili mnohých záhradkárov ich nenáročným charakter a atraktívnym vzhľadom. Všestranný kvet nenáročný na starostlivosť, ktorý sa bežne pestuje v máji, dorastá do výšky 70 až 100cm, v závislosti od odrody. Patriaca do rodiny Aster / Daisy, Táto ročná rastlina je vysoko cenená pre svoju jednoduchú kultiváciu a dlhú dobu kvitnutia. Veľké, oranžové kvetenstvá sa vyvíjajú postupne počas leta až do jesenných mrazov. Okrúhle, jasne oranžové kvety sa stávajú nádhernou dekoráciou každej záhrady. Vyzerajú skvelé v kvetinových záhonoch, ako aj pozdĺž plotov a stien.

3. Cínie (Zinnia spp.)

Sú populárne letničky, ktoré kvitnú koncom júna alebo začiatkom júla, keď sú vysadené v máji. Kvety pôvodom z Mexika sa objavujú v rôznych farbách a veľkostiach, ktoré poskytujú nádherný výhľad do záhrady. Rastliny rastú 2 až 3 stopy vysoké a 6 až 12 palcov široké a uprednostňujú dobre priepustné, úrodné pôdy vystavené čiastočnému tieňu. Cínie, ktoré sa bežne pestujú v nádobách a okenných boxoch, zlepšujú vzhľad krajiny, keď sú zasadené do veľkých hmôt. Aby cínie rozkvitli čo najskôr, treba si vypestovať sadeničky, ktoré v máji vysadíte na záhon, čím dokážete urýchliť kvitnutie až o dva týždne. Keďže semienka sú pomerne veľké, dobre sa s nimi pracuje.

4. Krasuľka perovitá (Cosmos bipinnatus)

Krasuľka perovitá je krásna kvetina, ktorá sa bežne vysádza začiatkom leta. Je to univerzálny kvet s nízkou údržbou, ktorá po celé leto oblieka krajinu žiarivou farbou. Rastlina v čase kvitnutia môže dorásť až do výšky 1,5 metra. Kvetné hlávky astrovitého tvaru dosahujú šírku 6-10 cm v priemere, skladajú sa z okrajových kvetov, ktoré bývajú ružové, červené, fialkasté, biele a vnútorných žltých terčových kvetov. Kvet sa pestuje zo semena, ktoré sme si predchádzajúci rok nechali dozrieť z iných kvietkov. Vďaka rýchlemu rastu je možné s krasuľkou experimentovať (zastrihávať, zaštipávať, tvarovať). Krasuľky skvelé vyzerajú vysadené v malých aj veľkých skupinách. Dajú sa kombinovať s celým radom letničiek aj trvaliek.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *