Jarné tipy pre vašu záhradu

Posted on

3 Jarné tipy pre vašu záhradu

Jar je na ceste a čoskoro vás dobehne šialenstvo pestovania a starostlivosti o vašu záhradu, ktoré ožíva. Využite tieto mesiace na usporiadanie myšlienok a naštartovanie nového záhradníckeho roka. Prečítajte si tipy, ako pripraviť záhradu na jar.

1. Objednajte si letné kvitnúce cibuľoviny a semená

Objednajte si letne kvitnúce cibule a semená pripravené na jarnú výsadbu. Objednajte si leto kvitnúce cibule a semená už teraz - je to perfektná úloha pre vlhký a veterný zimný deň. Kvety ako ľalia, gladioly a ranunculi je možné objednať v zime na skorú jarnú výsadbu.

Využite naplno dni, ktoré ste uviazli v interiéri, nájdite nové inšpiratívne odrody semien a cibuliek, ktoré môžete tento rok sadiť a pestovať.

jarna zahrada

2. Upratujte kvetinové záhony a bordúry

Spravte si poriadok, odstráňte listy a iné zvyšky z kvetinových záhonov a okrajov. Teraz môžete obmedziť starý mŕtvy rast listnatých tráv a bylinných trvaliek, aj keď, ak by ste chceli byť priateľskí k divočine, je najlepšie nechať ich na začiatku jari.

Mŕtvu organickú hmotu, ktorú ste vyčistili, uložte do hromady kompostu alebo koša, aby ste ju mohli rozložiť. Odstráňte všetky buriny, ktoré vidíte, a buď ich spáľte, alebo vložte do hnedého koša. Nekompostujte ich, pretože semená budú klíčiť a neskôr vám spôsobia ďalšie problémy.

Ak je vaša pôda funkčná, nasypte 5 cm vrstvu organickej hmoty - napríklad dobre zhnitý hnoj, kompost alebo recyklovaný zelený odpad - do prázdnych okrajov záhrady.

kvetinový záhon

3. Vyčistite a umyte skleník

Vyčistite skleník, umyte sklo a skontrolujte, či nie je poškodený.

Teraz je ideálny čas na to, aby ste skleníku poskytli dobré čistenie pripravené na jarné sadenice a odrezky. Vonkajšie časti skleníka umyte dezinfekčným prostriedkom alebo saponátom, aby ste odstránili riasy, mach a všeobecnú špinu. To v priebehu rastúcich mesiacov umožní viac svetla a zároveň sa odstránia potenciálne domy pre škodcov a choroby. Uistite sa, že dezinfikujete aj vnútro pohára - zimujúce škodcovia a choroby môžu prežiť aj v tých najmenších zákutiach.

jarný skleník

Z podlahy a lavičiek vymeťte všetky zvyšky rastlín a umyte ich horúcim roztokom záhradného dezinfekčného prostriedku. Keď ste tam, umyte črepníky a misky na semená, aby ste zabránili infikovaniu mladých rastlín chorobami, ako je napríklad utlmenie.

Počas nasledujúcich pár dní skleník dobre vyvetrajte, aby dôkladne vyschol. Akonáhle je váš skleník čistý a lesklý, venujte čas kontrole štruktúry, či nie je poškodená sklom alebo prieduchmi, a vymeňte všetky rozbité časti.

Ak ste ešte stále nevyčistili minuloročné kvetináče od letnej podstielky, urobte tak teraz. Ak potrebujete s vašou záhradou pomôcť či poradiť pokojne nás kontaktujte. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *