7 tipov na založenie permakultúrnej zeleninovej záhrady už dnes
Predĺžený víkend je skvelý čas na založenie si zeleninovej záhrady. Ak túžite mať záhradku, ktorá by sa viac menej starala sama o seba existuje prístup permakultúrnej zeleninovej záhrady. Názov permakultúra vznikol spojením anglických slov „permanentagriculture“ (permanentné poľnohospodárstvo).
Ak skutočne túžite si podobnú záhradku zriadiť, máme pre vás niekoľko základných tipov.
Či už ste v meste zo záhradou bez pôdy alebo v krajine s niekoľkými metrami štvorcovými na obrábanie, tieto tipy sú pre každého, kto chce dať svojmu zeleninovému pozemku permakultúrny prístup.
1. Pred výsadbou si preštudujte informácie ohľadne permakultúry
Je ťažké založiť trvalú záhradu bez vykonania aspoň minimálneho množstva výskumu, čí získania informácií. Čím viac informácií získate, tým lepšiu záhradu vytvoríte. Dôležité je rozhodnúť sa, ktoré rastliny plánujete pestovať a ktoré z nich môžete navzájom kombinovať tak, aby neskôr vyžadovali vašu minimálnu pozornosť.
2. Nájdite si svoj priestor na pestovanie.
Ak máte veľkú záhradu, ste jedným z tých šťastných ak nie, nezúfajte. Jednou z potešiteľných výhod permakultúrneho pestovania je tá, že sa tento postup pestovania dá využiť na ploche 2x2 meter,
Bývate v malom byte? Trik môže urobiť okenná skrinka alebo izbový kvetináč.
Dobre, nebudete sa usilovať o to, aby ste si do dvoch mesiacov vyrobili všetko svoje vlastné jedlo, ale je to dobrý začiatok.
3. Skontrolujte svoje umiestnenie
Skvelé, takže ste sa rozhodli čo budete pestovať a našli ste si preto nove miesto. Ďalšou vecou, ktorú musíte urobiť, je pozrieť sa na svoj kompas.
Je vaša záhrada otočená na juh? Váš balkón sever-severovýchod? Každá rastlina si zaslúži svoje slnečné žiarenie, pokiaľ je na to vhodné.
Nebudete predsa pestovať paradajky v tieni alebo šaláty na plnom slnku.
4. Myslite na kompostovanie
Aj tie najmenšie byty si môžu dovoliť kompostovať. Ak žijete na malom priestore, zvážte vermikompostovanie.
Tento substrát je základom vašich výsadieb. Je to jeho bohatosť, ktorá vám umožní vyhnúť sa použitiu hnojív používaných pri jedno kultúrnom poľnohospodárstve, ktoré vysušujú pôdu.
5. Vložte zvyšky zeleniny späť do záhradky
Permakultúra je predovšetkým stav mysle. Takže ak vám ostane napríklad pór (s malými koreňmi), tak ho nemusíte hneď vyhadzovať a namiesto toho ho znova vysaďte do záhradky.
6. Získajte vertikálne
Mnoho druhov zeleniny, ktoré šetria miesto a maximalizujú úrodu, je vhodné umiestniť po špagátoch alebo mriežkach, ako sú fazuľa, paradajky, uhorky alebo dokonca tekvica.
7. Spojte rastliny, ktoré môžu spolu fungovať
Toto je jeden zo základných kameňov permakultúry: spojenie rastlín, ovocia a zeleniny, ktoré sa navzájom chránia, okrem poskytovania výživných látok.
To je prípad kombinácie paradajka / bazalka, ktorá drží komáre ďalej, alebo cibule / mrkvy, aby sa nedostali mušky. Rôzne druhy rastlín si pomáhajú odlišne. Treba sa pridržať práve tých, ktoré vedia spolupracovať a tým si navzájom dodávať výživné latky a energiu.
Ako bonus tieto kombinácie veľmi dobre chutia aj na tanieri.